08.08.2024.-29.09.2024.
Izstādē “Sava vara” pievēršos varai kā pašorganizējošam spēkam. Gleznas un zīmējumi, kas lielākoties tapuši pēdējo divu gadu laikā, radīti ar nepieciešamību organizēt savu telpu gan fiziski, gan simboliski, un ir veltīti intuitīvam ceļojumam starp kolektīvām un individuālām pieredzēm, atklājot senču, dabas elementu un savu pašas balsi.
Izstādes nosaukums netieši izceļ arī mūsdienu varas problemātiskos aspektus, norādot uz spēka nozīmi sevī pašā - izprotot sevi kā daļu no Zemes ekosistēmas gan redzamās, gan neredzamās daļas.
“Sava vara” veltīta intuitīvam procesam, kur caur it kā aizvērtām acīm skatiens būvē ķermeņa pieredzi. Darbu tapšanas procesā uzsvars tiek likts uz abstraktas, nefizikālas struktūras izpēti, kas izpaužas kā asociatīvu motīvu un simbolu virkne. Biomorfas valodas meklējumi, kurā runā dzīvā daba, augi, akmeņi, cilvēka orgāni, apziņā dziļi glabāti simboli un ģeometriskas sakarības. Saziņas fenomenu dzīvo organismu vidū formulējis britu biologs un pētnieks Ruperts Šeldreiks (Rupert Sheldrake) kā morfisko lauku vai morfisko rezonansi ("morphic resonance").
Skatītājus rosinu iztēloties šūnās iekodētās zināšanas un caur tām sniegto varu pārvarēt psihes uzliktās robežas, lai veiktu individuālu sevis pārveides ceļu. Personiskā pieredze sniedz bagātīgu materiālu attiecībās ar dabas elementiem ne tikai tiešā, bet arī mītiskā un simboliskā līmenī: tā virza uz sava spēka apziņu esot vienotam ar kopumu.
Mēs esam veidoti no tām pašām atomu daļiņām, kādas atrodamas visā Visumā, un mūsu saikne ar Zemi metaforiski ietver arī zemzemes slāņus – to veido tā pati plūsma, kas nepieciešama, lai zieds kļūtu par augli. Par vienojošu nepārtrauktas kustības vai plūsmas modeli izmantoju toroidālu formu (sfēriska, gredzenveida forma), ar ko ilustrēju informācijas un enerģijas rezonansi atšķirīgu elementu vidū.
Kā liecina ne tikai neirozinātnes pētījumi, bet katra holistikas apziņā pavadīta diena, saziņa starp sirdi un smadzenēm ir pārsteidzoši īpaša un nozīmīga.
Pateicība: Audan Kunststiftung un Vīpersdorfas mākslinieku rezidencei (AiR 2023), un Karostas ūdenstorņa mākslinieku rezidencei (AiR 2021).
Izstādi atbalsta: Kuldīgas Mākslinieku rezidence, Kuldīgas novada pašvaldība, Kurzemes plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds.
*“Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”
Elīna Zunde (1982) strādā, galvenokārt, zīmējuma un glezniecības medijos, taču savos darbos izmantojusi arī foto, video un telpiskus objektus. Ieguvusi bakalaura (2008) grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā un maģistra (2010) grādu Figurālās glezniecības meistardarbnīcā. Studējusi Strasbūras Mākslas augstskolā (ESAD), Francijā (2007). Rīkojusi vairākas personālizstādes, grupu izstadēs un kopprojektos Latvijā un ārvalstīs (Lietuva, Vācija, Francija, Polija, Zviedrija, Florida) piedalās kopš 2003. gada.
Elīna Zunde dzīvo un strādā Rīgā, ir Latvijas Mākslas akadēmijas Zīmēšanas katedras docente, kopš 2018. gada vada Zīmēšanas kontekstuālās kompozīcijas kursu LMA Zīmēšanas specialitātē, un ir bijusi pasniedzēja Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (2008-2012).
Papildu informācija: elinazunde.com | Instagram: @elinazunde